Hostitel

3. ledna 2013 v 20:43 | pompin |  recenze
Název: Hostitel
Autor: Stephenie Meyerová
Ilustrátor: /
Počet stran: 616
Nakladatelství: Kosmas
Rok vydání: 2010
Vazba: Pevné desky v přebalu

Děj:
Na naší planetě se usídlí neznámý parazit z vesmíru, který si sám říká "Duše". Žije nejen na zemi, ale i na mnoha dalších planetách, jako je "Zpívající svět" a podobně. Problém nastane, když jednu z duší naimplantují do těla dívky, která se odmítala duším vzdát. Jde o tělo Melanie. I když duše ovládla tělo, Melanie je pořád uvnitř. Donutí duši v ní - Poutnici, aby se vydala na cestu za Melanií milovanými Jaredem a Jamiem. Vydají se na cestu pouští, která nikde nekončí. Když už si myslí, že jsou u cíle, nastane další problém. Pokud tam opravdu nějací lidé jsou, určitě jim neuvěří, že je Melanie stále "tam". Ale jak to tedy vyřešit? Dokáže Jared někdy pochopit, že Melanie je stále tam? A co malý Jamie?
První dojem z obálky:
Stříbrň okolo zorničky dodává obálce nadpřirozenost a činí ji zajímavou. Vždyť právě podle toho se pozná, že vetřelec je uvnitř těla. Přijde mi to jako perfektní nápad. Barva taky skvěle ladí, nevidím důvod ubírat body.
Celkové hodnocení obálky:
pět z pěti
Recenze:
"Tělo můj dům,
můj kůň můj pes
co si počnu
až padneš..."
Tajemná citace na začátku knihy nazvaná "otázka" už jen vybízí k přečtení, ačkoli ji na začátku možná nepochopíte. Až knihu dočtete, bude Vám vše jasné. A v tom to je. Stephanie se na Hostiteli opravdu vyřádila, ukázala, že umí i něco jiného než jen knihy pro poblázněné puberťáky plné upíří romantiky. Ano ta romantika, na tom sice něco bude. Ale do této knihy mi to zapadá mnohem lépe. Malá mimozemská stvoření co si říkají duše, no řekněte mi, kdo by na něco podobného přišel. Neokoukané téma a ještě lepší příběh. Ze začátku se kniha čte opravdu těžce, ale jakmile se ocitnete "v obraze", hned Vám vše začne docházet. I když pravda, za začátek považuji asi prvních 80 stránek, kdy se obtížně prokousáváte neznámými pojmy a dojmy a máte chuť knihu zahodit. Ale věřte, že pokud knihu nezahodíte po první kapitole, nebudete litovat. Název Hostitel knize naprosto sedl, vždyť o tom to celé je, naše těla se stávají hostitelem pro mimozemská stvoření. Je to jako se stromem a lišejníkem. Prosté, ale přesto fascinující. Příběh, o kterém se sice nedá říci, že by vás ihned vtáhl do děje, ale i tak mám pocit, že na konci knihy si řeknete totéž co já: "Wow!" Jakmile se na scéně objeví Jarred - jedna z hlavních postav. Přátel Melanie když byla ještě člověk, Jamie, který v příběhu představuje roli zmateného bratra Melanie a Ian, kterého okouzlí parazit jež se v Melanie ukrývá, příběh se otáčí do neuvěřitelně fascinujícího románu. Ale co dělat, když Melanie je stále tam a duše v jejím těle miluje někoho jiného než ona sama? Jak z toho vybruslit? Tyto otázky se Vám zcela jistě budou honit hlavou a je jen na Vás, zda se rozhodnete pro team Ian, nebo Jared... Vše se jen podtrhuje tím, když se malí Jami zraní. V tuhle chvíli jsem se pustila do čtení tak zběsile, že jsem nestačila obracet stránky.
"Tvůj biologický druh taky děti nešetří."
"Ale nemučíme je. Nikdy jsme lidem vědomě nezpůsobili bolest"
"Děláte něco horšího. Vymažete je."
Myslím, že se Stephenie velice povedli popisy jeskynních komplexů, kde byla Melanie - Poutnice uvězněna. Jak jsem příběh četla, živě jsem si dokázala představit, jak to v jeskyních asi vypadá. Nejvíce se mi asi líbil popis jeskyně se záchodem a umývárnou. Zdálo se mi, že právě ta byla ze všech jeskyní popsána nejlépe. Dále také oceňuji vyprávění v první osobě, které myslím mnoho z nás miluje.
Co se týče postav v příběhu myslím, že byly taky skvěle popsány a Stephanie buď záměrně, nebo nezáměrně strhávala čtenáře na stranu Iana. Na druhou stranu téměř celou knihu prožívá Poutnice v Melaniině těle a tak není divu, že jí Jared nenávidí. Ale to už bych prozrazovala moc. Malinko jsem byla zmatená z popisu Jamieho, i když zpětně si uvědomuji, že Jeb, ho viděl jinak než Melanie resp. Poutnici. Pro Poutnici a Melanii to byl stále ten malý kluk, jakého znala. Ale Jeb věděl, že Jamii je už téměř dospělý mladý muž. Já osobně byla zmatená z toho, že někdy se Jamii choval jako dítě a jindy měl zase názory dospělého. Ale to už je jen můj názor, i když právě na tom jsou recenze vystavěné. Jediné co mě mrzí a chtěla bych na závěr říct, je to, že ačkoli je kniha celkem moudře ukončena chybí mi ty dva díly, které už by konečně mohli vyjít. Nebo si snad Meyrová dělá 3 leté prázdniny? To nevím. Pokud nějaké pokračování knihy bude, doufám, že bude to čekání na něj, bude stát za to. Trilogie by přeci jen měla zůstat Trilogií. :)
Proč sem si knihu vybrala:
Četli ji spolužáci (jedna kniha kolovala po třídě) a tak jsem se rozhodla si knihu domů také pořídit. Myslím, že jsem udělala správně! :)
Závěr:
Nesuď knihu podle první kapitoly!
Celkové hodnocení:
pět z pěti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kane Kane | Web | 5. ledna 2013 v 10:26 | Reagovat

Mně tento nápad nijak nenadchl, bšichni říkají, že kniha je skvělá, ale mně se nápad nelíbí, takže se do knihy nijak zvlášť nehrnu. Možná jindy. :)

2 Melanie Melanie | Web | 5. ledna 2013 v 19:06 | Reagovat

Tohleto mám rozečteno na kamarádčině čtečce, máš rpavdu v tom, že se to ze začátku těžko čte, ale je to vážně skvělá kniha. :-)

3 Bebe Bebe | Web | 5. ledna 2013 v 21:27 | Reagovat

Může to být velice zajímavá kniha, jestli na ni narazím určitě ji přečtu, ale možná až budu starší abych některé pojmi vůbec pochopila a knihu jsme nepřečetla jen tak bez vžití do příběhu a nadšení, to pak nemá smysl :) Opravdu nádherná recenze!!!!

4 Yanny Yanny | Web | 5. ledna 2013 v 22:51 | Reagovat

Pro mě jedna z nejlepších knih. I když mohla být tak o polovinu kratší a je tam spousta věcí, co mě u toho čtení vytáčela... i tak jsem na konci brečela a hrozně se těším na film. Už aby to bylo!

5 Andy Andy | E-mail | Web | 5. ledna 2013 v 23:21 | Reagovat

Skvelá recenzia, plánujem si túto knihu kúpiť, ale teraz mám od Vianoc kúpených ešte dosť veľa.Takže hneď ako budem môcť, určite si ju prečítam :-)

6 Kami Kami | 6. ledna 2013 v 10:57 | Reagovat

Když si jí seženu.. Tak si jí asi přečtu:))

7 Vendy Vendy | Web | 6. ledna 2013 v 19:36 | Reagovat

Hostitele zrovna čtu. A mám z té knihy rozporuplné pocity - na jednu stranu jsem nadšena (opravdu výborný nápad s hostitelským tělem a duší coby parazitem), navíc mě nadchl popis jiných světů a taky se mi líbilo, že děj vsadila do již ustáleného světa po invazi - a že jen opatrně dávkuje náznaky, k čemuže to vlastně došlo. To si myslím zaslouží slušné ocenění.
Na druhou stranu mě mírně rozčilovala ta přehnaná péče vedoucí až k sebeobětování, ale skousla jsem to. Celkový dojem z románu je velmi příznivý, myslím, že Meyerová umí psát, ať si odpůrci říkají, co chtějí.
Opravdu dobrá kniha, doporučuji též k přečtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama