Eragon

17. prosince 2012 v 20:56 | pompin |  recenze
Název: Eragon
Autor: Christopher Paolini
Ilustrátor: Christopher Paolini
Počet stran: 488
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2003
Vazba: Já mám měkou
Největší obrázek výrobku Eragon
Děj:
Eragon je mladý chlapec, který žije společně se svím strýcem Gerem a bratrancem Roranem na farmě. Eragonova matka s nimi nežije, krátce po Eragonově narození odešla o jeho otci se nic neví. Jednou když se eragon vydá do dračích hor najde lesklí modrý kámen, rozhodne se ho zkusit vyměnit za maso u řezníka, ale když se řezník dozví o tom, kde ho Eragon našel nechce s kamenem mít nic společného. Smutný Eragon odnese kámen domů. V noci se začnou dít divné věci. Kámen se začne sám od sebe hýbat a praskat. Později se ukáže, že kámen je vlastně vejce z kterého se vyklubal malý modrý drak. Hned jak se ho Eragon dotkne objeví se mu na ruce stříbrná značka. Značka Dračích jezdců. Eragon odnese draka do lese tam se o něj stará dokud nevyroste. Později potkává Broma, který byl také dříve jezdcem. Brom mu předává veškeré zkušenosti, jak po něm Elfové chtěli. Pomůže udělat Eragonovi sedlo, ukáže mu všemožná kouzla, která dračí jezdci ovládají, po tom co Eragonův strýc umírá po požáru, který zachvátil jejich statek se Eragon z Bromem a Safirou, tak pojmenoval eragon svou dračici, vydávají na dlouhou cestu plnou dobrodružství, nebezpečí, ale také poznání...

První dojem z obálky:
Kresba na obálce je velmi povedená, modrá barva je symbolem Safiry a vejce z kterého se vyklubala, takže se ke knize náramě hodí. Žlutý nadpis psaný zvláštním písmem krásně vynikne, autor je umístěn také dobře. Také se mě líbí oko na vazbě knihy, vynikne v knihovničce, to však ilustrace přebalu bohužel neposkytne. Jediné co bych vytkla je druhá strana přebalu (také nejde vidět na ilustraci), většinou očekávám, že tady by měl být nějaký stručný popis děje a ne reklami tipu: "Eragon je zaručený hit..."
Celkové hodnocení obálky:
čtyři z pěti

Recenze:
Je to ten tip knihy, kterou když otevřete už ji nemůžete zavřít, hltala jsem doslova každé slovo, některé kapitoli jsem dokonce četla dvakrát jak mě zaujali. Miluji příběhy, které nejsou pořád o tom samém a to Eragon rozhodně nebyl! Děj bych rozdělila do tří etap, 1. etapa: Začátek - Beru až po to co se eragon spolu z Bromem a Safirou rozhodne odejít, tato etapa se mi četla asi nejlíp, byla jsem strašně najpatá co bude dál a tak sem ji měla přečtenou ani ne za den, líbilo se mi, že autor dokázal vystihnout i to co se stalo z Eragonovou rodinou a proč vlastně odešel ze své rodné vesnice, prostě a jednoduše, že to neošidil. Druhá etapa je etapa, kdy Eragonon z Bromem cestuju, prožívají různá dobrodružství a trvá vlastně až po to co se eragon poprvé dostane k radě, resp. do té doby než Brom zemře, myslím, že je to takoví zlomový okamžik té knihy, Eragonovi již nezbylo téměř nic, jeho nejlepší přítel je mrtev a on se musí spoléhat na syna největšího padoucha mezi Dračími jezdci a to rozhodně není ta nejlepší situace, ani Safiře se to nezamlouvá. Třetí etapu bych popsala od okamžiku kdy se Eragon setkává s radou až po závěrečný boj. V této části se mi moc líbilo, že konec nebyl uspěchaný, většinou knihy končí vítězstvím, ale tady to bylo hoodně napjaté a hlavně Paolini přiblížil i to co bylo "po tom". To co jsem hodně oceněli byla mapa, která se nachází na začátku knihy, musím uznat, že nejednou během čtení jsem přetočila listy a prstem si ukazovala o jakém místě je zrovna řeč, byl to moc dobrý nápad ji umístit do knihy. Stejně jako mapu oceňuji slovníček starověkého jazyka, dále také přehled postav a událostí a všechny ostatní doprovodné vysvětlivky. Závěrem jen říci, že Paolini vymyslel něco co dopusd nemělo obdoby a já osobně jsem mu za to moc vděčná, kniha mně mnohému přiučila a zároveň mi poskytla krásný náhled do světa draků a fantasie.
Proč sem si knihu vybrala:
Dostala jsem ji jako dárek.
Závěr:
I mladí spisovatelé umí překvapit a Paolini dvojnásob. Proto doporučuji neohrnovat nos a přečíst!
Celkové hodnocení:
pět z pěti

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 18. prosince 2012 v 13:43 | Reagovat

Hezká recenze, doufám, že Eragona dostanu k Vánocům. Já nevedu žádný systém spřátelování, ale máš to tu pěkné a ráda sem někdy zajdu :)

2 Yanny Yanny | Web | 5. ledna 2013 v 22:49 | Reagovat

Pro mě je Eragon literární klasika, ale žádná příliš velká hitparáda.. Ne, že bych to chtěla číst znovu. Vlastně mě nelákají ani ty další díly. Ale když jsem viděla Chrise na živo, tak mi to udělalo opravdu radost :) je to skvělej chlap.

3 ranchpodvykotlanouvrbou ranchpodvykotlanouvrbou | 6. ledna 2013 v 11:04 | Reagovat

Moc hezká recenze, na tuto knihu slyším odevšad jen samou chválu takže si ji asi koupímvypadá to velmi zajímavě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama